25 Μαρτίου 2014

Εθνική επέτειος 25ης Μαρτίου

Την Τρίτη 25 Μαρτίου, το Μουσείο Ακρόπολης θα είναι ανοιχτό από τις 9 π.μ. έως τις 5 μ.μ. με ελεύθερη είσοδο και θα γιορτάσει την Εθνική Επέτειο με παρουσιάσεις για τον Παρθενώνα.

Ο Παρθενώνας είναι ένα μοναδικό μνημείο της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς που απασχόλησε τόσο τους προγενέστερους όσο και τους σημερινούς θεατές του. Οι επισκέπτες θα συζητήσουν με τους Αρχαιολόγους - Φροντιστές του Μουσείου ζητήματα που αφορούν στην αρχιτεκτονική, τον γλυπτό του διάκοσμο και τον τρόπο έκθεσής του, το συμβολισμό και την ιστορία του διάσημου αυτού μνημείου.

Ώρες παρουσιάσεων: Οι παρουσιάσεις θα πραγματοποιηθούν στα ελληνικά στις 12 μεσημέρι και στη 1 μ.μ., στα αγγλικά στις 11 π.μ. και στα γαλλικά αντίστοιχα στις 11 π.μ.

Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Διάρκεια παρουσίασης: 50 λεπτά.

Την ίδια μέρα το εστιατόριο του δευτέρου ορόφου του Μουσείου θα υποδεχθεί τους επισκέπτες του με ελληνικό παραδοσιακό πιάτο.